Nyheder

 

 

 

 

 • FC Sydvest møder Schumi og Co.

  Foto: Flemming Andersen.

   

  Ahmed "Schumi" Jomaa og resten af FC Sønderborg kommer til Løgumkloster.

   

  Ahmed Jomaa, bedre kendt som Schumi spillede et par flotte sæsoner i FC Sydvest 05 Tønder, inden han rykkede retur til FC Sønderborg. På lørdag klokken 13:00 vender han tilbage for en stund, denne gang dog som modstander, når FC Sydvest og FC Sønderborg tørner sammen i en træningskamp på Løgumkloster kunststofbane.

   

  FC Sønderborg, som vi for nogle år siden mødte i danmarksserien, befinder sig stadig i samme række. De har opholdt sig i den tunge ende af tabellen, men spillet sig op i midten, langt fra oprykningspladserne, men også med afstand til bunden. FC Sønderborg er en fin modstander til en træningskamp, som spilles i forbindelse med FC Sydvest's træningslejr i denne weekend.

   

  FC Sydvest 05 Tønder har spillet rigtig gode træningskampe mod Middelfart, SønderjyskE U19 og Kolding IF. Det har givet to sejre og en uafgjort og fem nye spillere er blevet testet. Disse fem spillere har alle bevist at de har niveau til forstærke holdet, så får vi alle aftaler på plads, vil FC Sydvest komme til at fremstå som en meget stærk enhed i dette forår. Kom selv til Løgumkloster og se holdet på lørdag klokken 13:00. Og husk, der findes ikke dårligt vejr, kun forkert påklædning, så tag noget varmt tøj på. 

   

 • Sydvest besejrer Kolding IF

  Nils Nees Priisholm blev matchwinner i fin træningskamp på Kolding IF's træningsanlæg.

   

  FC Sydvest skabte mest i den første halve time, hvor der var flere chancer, der godt kunne have givet mål. Anders Thomsen havde muligheden for at spille bolden på tværs til en helt fri Bayan Fenwick, men tog et træk for meget og mistede bolden. Kort efter havde Rene Hansen en stor mulighed for at skyde på mål, men valgte afleveingen. 

   

  Det var en kamp mellem to hold, der havde stor respekt for hinanden og ikke gav hinanden meget plads, og det blev derfor ikke til yderligere chancer, ud over nogle skud udefra. Der blev gået til den i nærkampene, og ingen af holdene kunne rigtigt komme til at skabe kampen.

   

  Det fortsatte efter pausen. Her var det KIF Kolding der var mest på bolden, mens FC Sydvest lukrede på omstillinger. Den sidste præcision manglede dog i omstillingerne, ligesom skarpheden manglede i Koldings mange skud på mål. Omkring et kvarter før tid fik FC Sydvest endeligt et hjørnespark og høje folk blev sendt frem i feltet. Anders Thomsen sendte bolden lige ind i hovedet på Mads Blom, men hans hovedstød røg tæt over overliggeren.

   

  Kort før tid opsnappede FC Sydvest bolden på midten og Anders Thomsen blev sendt afsted i en omstilling. Igen så det ud som om han tog et træk for meget, men denne gang vandt han duellen og kunne sende bolden på tværs til indskiftede Nils Nees Priisholm, der sikkert scorede til 0-1. I overtiden pressede Kolding godt på, men skarpheden var ikke til stede og FC Sydvest kunne rejse syd på med en flot 1-0 sejr.

   

  Kasper Thiedemann, Christian Roost, Jeppe Vinum og Marco Hansen deltog ikke i kampen. Marten Van Ittersum fejrede sin fødslsdag på bedste vis. Han styrede forsvaret med sikkerhed og tabte stort set ikke en duel. Næste weekend spiller FC Sydvest igen i Løgumkloster. Modstanderen her er FC Sønderborg.

 • Endnu en træningskamp på lørdag

  FC Sydvest møder Morten Hansen og Co. i træningskamp i Egtved.

   

  Morten Hansen der netop er skiftet til Kolding IF, der har indført kontraktfodbold og oprustet kraftigt, er testmodstander på lørdag i Egtved. Kolding IF som FC Sydvest egentlig har en fin statistik imod ligner et hold der kraftigt bejler til andenpladsen i oprykningsspillet og er dermed en rigtig fin sparringspartner at måle sig med. KIF havde ikke den forventede succes i efteråret og var tæt på slet ikke at komme med i oprykningsspillet, men det lykkedes og nu starter de op med 8 point, hvilket er et flere end FC Sydvest 05 Tønder.

   

  FC Sydvest har igen en håndfuld prøvespillere med. Hvem af dem der permanent bliver her vil snarest blive offentliggjort, men alle er naturligvis i spil, ellers havde de nok ikke været med i Egtved. Holdet ser virkelig stærkt ud, og kampen mod Kolding skal give os et fingerpeg, om vi kan være med i toppen af oprykningsspillet.

   

  Tag turen til Egtved og se holdet an. Kampen spilles lørdag klokken 13:00.

  Adressen er: Ågard Efterskole, Kirkebakken 13, 6040 Egtved.

 • Eks-landsholdsmålmand trænede lokale keepere

  Eks-landsholdsmålmand trænede lokale keepere

  Peter Skov-Jensen har spillet på øverste hylde i den tyske, norske og danske fodboldverden

  LØGUMKLOSTER: Sneen vældede ned – men det betyder ikke noget for rigtige fodboldspillere. Hele truppen i FC Sydvest 05 Tønder var mødt til træning på Løgumklosters kunstgræs, da målmanden Peter Skov-Jensen var på besøg og øste ud af sin lange erfaring.
  Peter Skov-Jensen står noteret for fire A-landskampe for Danmark samt en karriere i Esbjerg fB, Herning Fremad, FC Midtjylland, tyske Vfl Bochum, norske Sandefjord Fotball og endelig Køge Boldklub.
  Han er i dag ansat som it-medarbejder i Søborg ved København og har hjemsted i Ølstykke. Her er han i dag i fritiden træner for klubbens serie 1 mandskab og hans søn, Nicklas, er med på klubbens U15 mandskab.

  I Esbjerg fB spillede han i en årrække sammen med Jørgen Kristensen fra Ballum. Jørgen Kristensen var med i det team, der for nu 13 år siden tog initiativ til fællesskabet FC Sydvest 05.
  Gode venner og gamle holdkammerater hjælper man gerne, hvis man kan, og da Jørgen Kristensen erfarede at Peter var på vinterferie i det sønderjyske, foreslog han at Peter kom på gæstetræner-visit i FC Sydvest. Det takkede han ja til og tog endda sønnen Nicklas med i fodboldtøjet.

  Der var mødt tre lokale keepere op for at nyde gavn af den erfarne fodboldspillers kunnen og evner. Den småskadede Kasper Tiedemann og Viktor Rasmussen fra FC Sydvest 05 Tønder, havde selskab af unge Mads Jensen, der står på mål for Højer Ifs serie mandskab.

  Det var helt tydeligt, at de unge lokale keepere nød at komme under den erfarne kollegas træning, og der blev gået til opgaverne med stor ildhu.
  Et spændende initiativ, der i høj grad er med til at bevare og øge den gode stemning der er i FC Sydvest Spillertruppen.